Ako vydať knihu

Interaktívne tvorivé písanie

Keď píšete knihu alebo text, pri ktorom sa neviete posunúť ďalej, existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu vašej tvorbe pomôcť. Jednou z nich je spolupráca s lektorom písania, či s editorom alebo vám môže účinne pomôcť aj prestávka v tvorení. Ťažko povedať, komu aký spôsob vyhovuje a čo je ako nápomocné v jednotlivých fázach písania. Jednou z metód, o ktorej som nikdy predtým nepočula ani nečítala, je technika, ktorú som nazvala interaktívne tvorivé písanie. Pôvodne som si ho vymyslela pre seba, keď som sa zasekla v písaní dialógov. Mala som pocit, že moje postavy postretlo ,,komunikačné zacyklenie“ a že im neviem pomôcť. Po konzultácii s mojim editorom Kishom Breslawom som požiadala o spoluautorstvo autorku, ktorej som pomáhala s rukopisom. V priebehu dvoch mesiacov sme vytvorili niekoľko desiatok postáv, situácií a dialógov. Zvládli sme úžasný tréning, priam on-line školu interaktívneho tvorivého písania. Aktuálne je náš spoločný rukopis v procese ďalšej postupnosti. Čakajú ho úpravy, práca editora, jazykovej korektorky, autorské odobrenia, atď.

Ak vás zaujíma, ako funguje interaktívne tvorivé písanie, napíšte mi najprv o čom píšete, prípadne pošlite aj ukážku (4-5 strán rukopisu) a upresnenie v čom by ste sa v rámci písania radi posunuli.

Gabriela Revická

Informácie o rôznych službách pre autorov nových rukopisov nájdete na Literarne.sk

 

Ako vydať knihu

Uvažujete o vlastnej knihe? Mnoho autorov sa uprostred rozpísaného rukopisu pozastaví práve nad úvahou, ako svoju knihu vydať a neraz ich tieto témy natoľko pozastavia, že nevedia v písaní ani pokračovať. Ako to bolo so mnou? Zaujíma vás, ako som vydala svoje knihy alebo ako ich vydali vydavateľstvá?

Kým som našla cestu k vydavateľstvám pre moju prvú knihu (beletriu) Momenty zo života vydatej ženy, prešla som si s rukopisom dosť dlhú cestu. Nemyslím si, že to bolo natoľko potrebné, keby som vedela o nutnej postupnosti pre vydanie knihy to, čo viem dnes. Ale nemal mi kto poradiť, skôr som stretávala ľudí, ktorých bavilo vytvárať prekážky. Povedala som si, že je to pre mňa výzva. Od malička som chcela písať knihy a nevedela som si predstaviť, že by som si tento sen nesplnila. A tak som hľadala cestu, ktorá sa napokon predsa len otvorila. Rada ju predstavím všetkým autorom, ktorí si želajú mať z rukopisov ozajstnú knihu.

V rámci individuálnych konzultácii, skupinových kurzov a workshopov  na tému Ako vydať knihu riešime:

–          Ako pripraviť rukopis pre vydavateľstvo

–          Ako vydať knihu vo vlastnej réžii

–          Dôležitosť úlohy editora a korektora pre knižný rukopis

–          Na čo si dať pozor pri písaní knihy

–          Najčastejšie chyby, ktorých sa autori dopúšťajú

Pre efektívne zacielenie je veľmi užitočné, keď mi pred zahájením spolupráce (individuálne poradenstvo Ako vydať knihu, ako upraviť rukopis aj pred skupinovými kurzami) zašlete ukážku rukopisu emailom. Podrobnejší prehľad informácií pre autorov rukopisov na tému Ako vydať knihu nájdete na www.literarne.tricio.sk a prehľad služieb a workhopov TU.

Odber informácií pre záujemcov o kurz Ako vydať knihu

One Comment

  1. Tieto workshopy veľmi doporučujem! Vydať knihu na Slovensku je extrémne ťažké a bez prípravy je šanca takmer nulová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *